Центр первинної медико-санітарної допомоги №3

Процес реформування медичної галузі міста було розпочато в 2013 році. На виконання Указу Президента України від 12.03.2013 № 128/2013 «Про Національний план дій на 2013 рік щодо впровадження економічних реформ на 2013 -2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», відповідно до ст.ст.59,63,78,137 Господарського кодексу України, ст.ст.104-107 Цивільного кодексу України, ст.ст.24,29,32 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та керуючись ст. 26,60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішенням ХХХІ сесії міської ради VІ скликання від 23.04.2013 року «Про реорганізацію лікувально – профілактичних закладів міста Кременчука» з 02.07.2013 року створено самостійну юридичну особу: Комунальний заклад  «Центр первинної медико-санітарної допомоги №3» шляхом виділу зі складу Міської автозаводської поліклініки, третьої міської лікарні, міської лікарні №4, відділень ЗПСМ.

З метою впровадження нових підходів щодо організації роботи закладів охорони здоров’я та їх фінансового забезпечення, підвищення ефективності використання бюджетних коштів, на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 року №1013-Р «Про схвалення Концепції реформи фінансування системи  охорони здоров’я», відповідно до до ст.ст.59,63, 78, 137 Господарського кодексу України,  ст.ст.104-107 Цивільного кодексу, України Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та  керуючись ст. 26,60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішенням ХХV сесії міської ради VІІ скликання від 07.09.2017 року «Про реорганізацію комунальних закладів Центри первинної медико-санітарної допомоги №1,2,3, шляхом перетворення» комунальний заклад « Центри первинної медико-санітарної допомоги №3» з 01.12.2017 року перетворено в комунальне некомерційне медичне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги №3» м. Кременчука. З 01.01.2018 року до складу підприємства приєднана педіатрична дільнична служба. Основною функцією КНМП «ЦПМСД №3» м. Кременчука є надання первинної (в тому числі невідкладної)  медичної допомоги всім верствам населення міста.

 

Робота з населенням і лікарями

Відповідно до Закону України «Про державні та фінансові гарантії медичного обслуговування населення» №2168-VІІ .За вдяки налагодженому діалогу з місцевою владою завчасно було розпочато підготовчу роботу до декларування,  яка визначила такі напрямки.  Робота за населенням а саме висвітлення інформації в ЗМІ, зустрічі з населенням району обслуговування, зустрічі на підприємствах міста, проведення днів здоров’я на базі амбулаторій ЗПСМ (ознайомлення з пакетом послуг, проведення оглядів),тренінги для медичних працівників по комунікації з населенням, навчання медперсоналу роботи з ПК.

Ще в грудні 2017 року наше підприємство зареєструвалося в МІС та було розпочато лікарями заключення декларацій в тестовому режимі. 

В цей період активно проводилось поновлення матеріально – технічної бази відповідно табелю оснащення . також було закуплено за кошти міського бюджету комп’ютерні місця лікаря. Створено сайт закладу. З 01.04.2018 року лікарями загальної практики – сімейними лікарями, лікарями педіатрами дільничними підприємства розпочато кампанію з підписання декларацій про вибір лікарів з надання первинної медичної допомоги «Лікар для кожної сім’ї». 

Підприємство одне із перших в Україні виконало умови НСЗУ ( автономізація, оснащення комп’ютерами, та відповідність табелю оснащення) та заключили договір з НСЗУ в першій хвилі ставши чемпіоном реформування ПМД. Та завдяки заключеній кількості декларацій заклад ввійшов в десятку найбільш профінансованих НСЗУ ( а саме на 6 місце) . 

Фінансування підприємства

Основним джерелом фінансування  на даний час на підприємстві є отримання коштів НСЗУ за надані  медичні послуги відповідно до кількості пацієнтів які заключили декларацію про вибір лікаря, та кошти міського бюджету для реалізації міських програм, оплати комунальних послуг та енергоносіїв та  проведення капітальних ремонтів амбулаторій ЗПСМ. розвитку закладу. Підприємство  здійснює свою господарську діяльність відповідно до затвердженого  фінансового плану. Порівняно з фінансуванням закладу з медичної субвенції після переходу на нову модель – фінансування підприємства значно зросло.

Це надало змогу підприємству значно покращити матеріально – технічне забезпечення:  провести поточні  ремонти в амб зпсм, поновити медичні та офісні меблі, забезпечити мед. працівників мед одягом., створити достойні робочі місця На початку переходу на нову модель фінансування на підприємстві  заробітна плата працівникам нараховувалась за єдиною тарифною сіткою та проводилась диференціація заробітної плати для підвищення продуктивності праці та поліпшення якості роботи працівників. Але для удосконалення системи оплати праці, поліпшення умов праці працівників підприємства, створення критеріїв якості  надання медичної допомоги,  проводилась спільна робота з головним розпорядником та іншими центрами ПМД міста щодо розробки типового колективного договору.  З 01.05.2019 року на підприємстві затверджено «Колективний договір» з новою оплатою праці та порядком визначення посадових окладів працівникам підприємства. 

Досягнення

Тренінговий клас.

В 2017 році на базі підприємства створено тренінговий клас . Проводяться модулі по симуляційних заняттях для лікарів та середнього медичного персоналу по наданню первинної медичної допомоги, невідкладної допомоги, долікарської допомоги на догоспітальному та госпітальному етапах. 

Робота з кадрами.

Активно ведеться робота по підготовці молодих лікарів спеціалістів. На підприємстві створено базу для підготовки лікарів інтернів на заочній частині. Лікарі навчаються за рахунок підприємства.  На даний час на підприємстві проходять заочну частину інтернатури 11 лікарів.

Робота в МІС.

В вересні 2018 року розпочалась робота по веденню електронної карти пацієнта та впровадження  ІСРС – 2 . Це набагато спростило роботу лікарів первинної ланки щодо заповнення медичної документації та подання статистичної звітності. Це надало змогу оптимізувати роботу лікаря ПМД та стало ще одним кроком для побудови пацієнторієнтованого підходу.  Лікарі почали більшу частину свого часу приділяти пацієнту, а не на рутинну паперову тяганину.

Культура сервісу та робота з клієнтом.

Створення сервісу обслуговування, культури спілкування з пацієнтом надає змогу якісно надати медичну послугу пацієнтам, привабити в наш заклад інших клієнтів. Виконання пацієнтами рекомендацій лікаря, взаємне чемне поводження медперсонала та пацієнта, зниження скарг на заклад, надасть  змогу  покращити умови праці медичних працівників, зменшить рівень професійного вигорання та залучити на роботу нові кадри.  Робота направлена на різні верстви населення та різні потреби.

Діджиталізація

Придбання комп'ютерної техніки і ПЗ

Придбання АРМ

120 сучасних комп'ютерних місця, ліцензійна ОС WINDOWS 10 для лікарів закладу.

Навчання персоналу

Тренінги по володінню навичкам роботи з ОС WINDOWS 10 та браузерами CHROME

Вхід до МІС через ЕЦП

Забезпечення конфідеціальності персональних даних пацієнтів.

Основи кібербезпеки

Медичний персонал ознайомлений з загрозами мережі інтернет.

Сайт закладу

Придбання смартфонів

Придбання сучасних, але не дорогих смартфонів на базі ОС Android 9.0

Створення бази телефонів пацієнтів лікаря згідно номеру телефону в декларації

Створення лікарями чатів Viber, Telegramm, Facebook Messenger для постійного контакту з пацієнтами

Мобільна телемедицина. Лікар в будь який час по екстреній потребі законтрактувати з пацієнтом

За досвідом інших країн, смартфон надає можливість комунікувати з лікарем пацієнтам з вадами слуху.

Авторизація
*
*
Генерація паролю