Антибіотик – за призначенням лікаря!

18–24 листопада – Всесвітній тиждень обізнаності про антибактеріальні лікарські засоби (World Antimicrobial Awareness Week 2022), який щорічно проводиться за ініціативи ВООЗ.

Стійкість до антимікробних препаратів (AMR) є загрозою для людей, тварин, рослин і навколишнього середовища. 

Чому це важливо?

Уже зараз, за даними ВООЗ, у світі щорічно від резистентних до антибіотиків інфекцій помирає близько 700 тисяч людей. А вже до 2050 року це число може збільшитися до 10 мільйонів смертей щороку.

Експерти ВООЗ визначають причиною зростаючої хвилі антибіотикорезистентності безконтрольне застосування антибіотиків пацієнтами без призначення лікаря.

Ризик вироблення антибіотикорезистентності зростає і при недотриманні режиму прийому ліків в ситуаціях, коли вони потрібні. 

Саме тому лікування антибіотиком має призначатися та контролюватися виключно лікарем.

Антибіотик – за призначенням лікаря!

Коли антибіотики НЕ діють: чим загрожує антибіотикорезистентність?

Антибіотикорезистентність – процес набуття бактеріями стійкості до лікування, який прискорюється внаслідок неправильного вживання антибіотиків без призначення та контролю лікаря. З кожним роком внаслідок цього лікувати бактеріальні інфекційні хвороби стає все складніше. 

А уже зовсім скоро нераціональне використання антибіотиків може призвести до того, що інфекційні хвороби, які наразі швидко і без наслідків лікуються антибактеріальними препаратами, можуть стати смертельно небезпечними для великої кількості людей.

Ефективні колись проти небезпечних хвороб ліки — туберкульозу, пневмонії, гонореї та багатьох інших хвороб стають недієвими надзвичайно швидкими темпами. Цей список не вичерпний, і з часом буде доповнюватися іншими хворобами, якщо продовжувати ігнорувати цю проблему.

Якщо антибіотики перестануть діяти — 3 з 10 випадків пневмонії можуть призвести до смерті, менше ніж 25% людей, які хворіють на туберкульоз, матимуть шанс вилікуватися. Такі хвороби, як менінгіт, ангіна, вушна інфекція, кесарів розтин — можуть стати летальними.

Чи може людство винайти нові антибіотики?

Попри темпи поширення проблеми, розробки нових антибактеріальних препаратів тривають. Однак, це багаторічний процес, який передбачає дослідження, тестування та випробування ліків. Натомість масштаби поширення стійкості та пристосування бактерій настільки швидкі, що нових розробок також не достатньо, якщо не докладати інших зусиль, крім виробництва нових ліків.

Починаймо з себе: антибіотики – за рецептом лікаря!

Поширені міфи про прийом антибіотиків 

Згідно з даними Центру громадського здоровʼя майже 64% українців помилково вважають, що гострі вірусні інфекційні захворювання та застуду можна лікувати антибіотиками та купують їх без призначення лікаря. Такі помилкові міркування призводять до того, що бактерії набувають стійкості до лікування, відповідно лікувати їх стає довше та складніше.

Розглянемо поширені міфи про антибіотики

Міф: Антибіотики можна вживати при лікуванні вірусів та застуди

Правда: Антибіотики лікують інфекційні захворювання, спричинені бактеріями та зовсім неефективні у боротьбі з вірусними хворобами. . Втім, навіть якщо у вас є бактеріальна інфекція, ви не зможете визначити самостійно, який саме антибіотик потрібен вам. Зверніться до лікаря на консультацію.

 

Міф: Можна припинити лікування антибіотиками після полегшення самопочуття

Правда: Переривати чи раніше закінчувати призначений курс лікування антибіотиками не можна. У зворотньому – ми допомагаємо бактерії вижити та адаптуватися до дії антибіотиків. Завжди закінчуйте призначений курс лікування!

Міф: Антибіотики можна вживати для запобігання розвитку хвороби

Правда: Антибіотики – серйозні рецептурні препарати, які вживаються виключно за конкретними показаннями. Використовувати антибіотики для профілактики не лише неефективно, але й небезпечно!

Міф: Антибіотик можна вживати без рецепта лікаря

Правда: Самовільний та безконтрольний прийом антибіотиків може не лише зашкодити людині, але й стимулює розвиток глобальної проблеми – антибіотикорезистентності. Невдовзі це може призвести до того, що інфекційні хвороби, які наразі швидко і без наслідків лікуються антибіотиками, можуть стати смертельно небезпечними для великої кількості людей.

Саме тому антибіотик – за призначенням лікаря!

0
Авторизація
*
*
Генерація паролю