Новий пакет під такою назвою включено до програми державних гарантій медичного обслуговування населення. Лікування безпліддя є одним із пріоритетних напрямів у Програмі медичних гарантій
На цю мету під час планування програми медичних гарантій на 2024 рік передбачено 1,87 млрд гривень.
Доступність послуги з лікування безпліддя із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій є важливою, адже вже зараз слід подбати про демографічну ситуацію в нашій державі, яка, як стверджують експерти, є досить невтішною щодо проблем старіння нації.
Народжуваність в Україні за останні роки значно знизилась, труднощі з настанням природної вагітності наявні у кожної п’ятої української пари. Водночас війна поглибила кризу: посилення міграції, а також падіння рівня народжуваності. Від початку війни рівень народжуваності зменшився на 28%.
Нині за рахунок програми медичних гарантій безоплатно отримати медичні послуги з лікування безпліддя із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій можна в 15 медичних закладах у різних регіонах країни (зокрема, у Києві, Львові, Дніпрі, Чернівцях, Рівному, Одесі й Івано-Франківську).
З урахуванням запланованого обсягу видатків отримати таку послугу можуть понад 30 тис. пацієнток, проте наразі за 6 місяців дії програми, за даними Національної служби здоров’я України, фактично послугою скористались лише 182 пацієнтки.
ХТО МОЖЕ ОТРИМАТИ ПОСЛУГУ?
Медична послуга за пакетом «Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій» надається за умови встановлення діагнозу «Жіноче безпліддя» або «Чоловіче безпліддя». Вік пацієнтки на момент початку циклу має бути не більше ніж 40 років.
Спершу жінка має звернутися до акушера-гінеколога в спеціалізованому закладі, який має договір із НСЗУ на пакет «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах». Направлення для цього не потрібне. Лікар акушер-гінеколог проведе обстеження, визначить показання до проведення ЕКО, а за необхідності скерує на консультацію до суміжних спеціалістів (терапевт, кардіолог, невропатолог, ендокринолог та ін.).
На цьому етапі може знадобитися стаціонарне лікування або дообстеження. Лікар-акушер гінеколог може направити жінку до спеціалізованого багатопрофільного закладу або перинатального центру, які надають безоплатні послуги в межах пакетів «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» і «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій».
Після дообстеження лікар акушер-гінеколог скеровує пацієнтку до мультидисциплінарного консиліуму або у спеціалізованому багатопрофільному закладі, або у перинатальному центрі, або у закладі, який надає послугу ДРТ. Консиліум лікарів приймає рішення про наявність підстав для отримання послуги з лікування безпліддя та відсутність протипоказань.
Місце отримання послуги пацієнтка має право обрати самостійно із переліку закладів, які уклали договір із НСЗУ про медичне обслуговування за відповідним пакетом медичних послуг.
ЧИ Є ЦЯ ПОСЛУГА БЕЗОПЛАТНОЮ?
Безоплатно в межах пакета «Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro)» жінка може отримати один повний цикл на рік – у разі настання вагітності, при цьому у разі народження здорової дитини наступні цикли допоміжних репродуктивних технологій не оплачуються. Також пацієнтка може отримати другий повний або неповний цикл на рік – у разі ненастання вагітності. Доплачувати за ці послуги не потрібно.
Лікування можливо як амбулаторно, так і на умовах денного чи звичайного стаціонару – залежно від призначень лікаря. Медичний заклад гарантує конфіденційність лікування.
Які безоплатні послуги передбачені пакетом «Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro)»?
У межах пакета безоплатними для пацієнтів є такі медичні послуги:
– оцінювання результатів попередніх обстежень, огляд та консультування пацієнтів щодо підтвердження показань або визначення протипоказань для лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій;
– проведення контрольованої медикаментозної стимуляції яєчників у жінки, яка підлягає лікуванню за допомогою ДРТ;
– проведення аспірації вмісту фолікулів яєчників під контролем ультразвукового дослідження та пошук ооцитів у фолікулярній рідині жінки, яка підлягає лікуванню за допомогою ДРТ;
– знеболення етапу трансвагінальної аспірації фолікулів яєчників, консультація анестезіолога;
– отримання сперми від чоловіка жінки, яка має показання до лікування безпліддя за допомогою ДРТ, а також спеціальна обробка сперми та підготовка її до запліднення;
– здійснення етапу запліднення яйцеклітин у тому числі шляхом ін’єкції сперміїв в цитоплазму ооцитів та культивування отриманих ембріонів;
– ембріотрансфер;
– контроль за станом жінки до настання вагітності;
– ультразвукове дослідження органів малого таза пацієнтки;
– вибір схеми стимуляції, лікарських засобів, корекція їх доз з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнтки, результатів клінічного, ультразвукового обстеження та моніторингу;
– забезпечення лікарськими засобами для проведення всіх етапів циклу ДРТ;
– преімплантаційна медико-генетична діагностика ембріона за медичними показаннями тощо.
Більше інформації: https://moz.gov.ua/uk/jak-i-de-likuvatimut-bezpliddja-derzhavnim-koshtom-12-medzakladiv-zakontraktovano-nszu
Інформаційне джерело: Міністерство культури та інформаційної політики України