Щороку ліки рятують мільйони життів. Завдяки їх правильному застосуванню пацієнти по всьому світу мають можливість жити здоровим, повноцінним та довгим життям.
Проте чим відрізняються між собою та чому деякі препарати потребують лікарського призначення?
За рівнем контролю всі ліки можна поділити на безрецептурні та рецептурні.
💊Безрецептурні ліки – ті лікарські засоби, які ви можете придбати в аптеці без спеціального рецепта. Такі ліки зазвичай застосовуються за результатами самодіагностики або за рекомендацією фармацевта. Найчастіше це препарати проти болю, кашлю, нежитю чи інших найбільш поширених захворювань та їх синдромів.
💊Рецептурні ліки – це всі ті лікарські засоби, які підлягають відпуску виключно за призначенням лікаря. До них відносяться зокрема й антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати, препарати для зниження артеріального тиску, лікування серцевих хвороб та інші.
Прийом цих ліків має відбуватися під пильним наглядом медичного спеціаліста, оскільки вони несуть підвищений ризик негативних реакцій.
Наразі відпуск певних груп рецептурних ліків, зокрема антибіотиків чи наркотичних (психотропних) препаратів, здійснюється за електронним рецептом. А деякі рецептурні ліки, як от проти серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми, препарати інсуліну та інші, можна отримати безоплатно або з невеликою доплатою за електронним рецептом лікаря в рамках державної програми «Доступні ліки».
Пам’ятайте, що при погіршенні самопочуття обовʼязково зверніться до лікаря та неухильно дотримуйтесь його рекомендацій. Слідуйте режиму прийому та ні в якому разі самостійно не змінюйте дозування чи частоту прийому ліків і не призупиняйте лікування.
Чому на деякі ліки потрібен рецепт?
А чи знали ви, що близько 60% ліків, що є в аптеці – є рецептурними та повинні відпускатися за рецептом лікаря?
💊Рецептурні ліки – лікарські засоби, які підлягають відпуску виключно за призначенням лікаря. Цей перелік ліків включає зокрема й антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні ліки), препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб та інші.
Зверніть увагу, що деякі ліки проти болю, кашлю чи заспокійливі також можуть належати до препаратів, відпуск яких повинен здійснюватися виключно за призначенням лікаря.
👩⚕️👨⚕️Саме тому при погіршенні самопочуття необхідно обовʼязково звернутися до лікаря. Лише медичний працівник може підібрати коректну діючу речовину, дозування та тривалість прийому ліків, які є безпечними та ефективними саме для вас, та запобігати можливим негативним наслідкам.
- Рецептурні препарати без належного лікарського контролю мають серйозні ризики здоровʼю людини
- Призначення рецептурних ліків базується на багатьох клінічних показниках
- Деякі рецептурні ліки мають більш складний спосіб застосування
- Деякі рецептурні ліки можуть викликати залежність та несуть ризик зловживання
- Нераціональне вживання рецептурних ліків може нести глобальну загрозу